Sommarens läger 2025 kommer samtliga ha olika teman.
Träningen kommer helt och hållet individanpassas efter varje ekipage – oavsett om det gäller tävlingslydnad, brukslydnad, helhet eller grundträning. Du som anmäler ska dock vara tävlingsinriktad och vi kommer blanda den praktiska träningen med teori och diskussioner kring träningsplanering, mental träning och tävlingsträning.
Träningspassen sker utomhus på appellplanen men vi kan även vara inomhus i träningshallen vid behov.
Max 6 ekipage per kurs
Kursavgift: 2800 kr/ekipage
Medtag egen lunch (mikro finns). Fika bjuder jag på.
Det finns möjlighet att ta emot ett par husvagnar/husbilar här på området om någon önskar. I övrigt finns flera prisvärda och hundvänliga B&B i närheten.
De olika lägren läggs även ut på facebook i gruppen High5 Hundsporthall samt på några övriga sidor där lydnadskurser är samlade. Är du intresserad av att komma på läger i sommar så ha koll där om något tema låter intressant.
Anmälan endast via mail: helene@high5hundkurser.se
Läger 1: 24-25 maj FULLBOKAT! Tema tävlingsträning: Förutom att gå igenom förbättringspotential i det aktuella ”tävlingsprogrammet” för var och en, så kommer vi gå igenom många andra faktorer som påverkar prestationen inne på tävlingsplanen. Både mentalt och praktiskt.
Läger 2: 31 maj-1 juni FULLBOKAT! Tema valp&unghund: Det här lägret är för dig som har en valp/unghund och vill lägga bra grunder inför kommande tävlingsmoment. Även du med en lite äldre hund som vill repetera grunder då det gäller t ex fart&ta i-övningar, följsamhet, stadga, gripande, lekutveckling, engagemang och fokus är varmt välkommen.
Läger 3: 7-8 juni FULLBOKAT! Tema Tävlingslydnad Class 3: På det här lägret tränar vi förutom på momenten i Class 3 även på momentövergångar, rutiner&förberedelser och kedjor. Allt för att skapa goda förutsättningar inför lydnadens högsta klass.
Läger 4: 14-15 juni FULLBOKAT! Brukslydnad & uppletande: På det här lägret tränar vi brukslydnad en av dagarna och uppletande den andra dagen. Både lydnaden och uppletandet individanpassas så det spelar ingen roll vilken nivå du och din hund befinner er på, men för att få ut det mesta av kursen bör din hund vara introducerad i grunder för uppletande.
Läger 5: FULLBOKAT! 2-3 augusti: Brukslydnad & uppletande: På det här lägret tränar vi brukslydnad en av dagarna och uppletande den andra dagen. Både lydnaden och uppletandet individanpassas så det spelar ingen roll vilken nivå du och din hund befinner er på, men för att få ut det mesta av kursen bör din hund vara introducerad i grunder för uppletande.
Läger 6: 9-10 augusti: FULLBOKAT! Brukslydnad & uppletande: På det här lägret tränar vi brukslydnad en av dagarna och uppletande den andra dagen. Både lydnaden och uppletandet individanpassas så det spelar ingen roll vilken nivå du och din hund befinner er på, men för att få ut det mesta av kursen bör din hund vara introducerad i grunder för uppletande.