Jag får många återkopplingar från elever som är ute och tävlar på olika håll i landet.
Himla roligt att följa dem i både med- och motgång.
Det är lätt att man bara ser poängen på pappret som facit men det finns så mycket mer att väva in i reflektionerna kring ”bra&mindre bra”. Saker som man lagt ner mycket tid och energi på i träning som ger utdelning på tävling är en sak som jag själv glädjs mycket åt. Det kan vara allt från små detaljer till större saker som trygghet och förståelse i ett moment som tidigare varit svajigt.
Men i bland blir det tvärtom. Saker som hunden vanligtvis gör finfint på träning (även i banor och helhet) skiter sig på tävling. Då är det lätt att känna det där stinget av besvikelse och det måste man såklart få känna utan att få dåligt samvete.
En elev skrev ”Jag var besviken när jag klev av planen och kände mig som en dålig hundtränare. Inte för missarna på planen, utan just för att jag var besviken!”
Jag kan inte förstå hur man skulle kunna tävla år efter år och aldrig någonsin känna sig besviken över en prestation där man tycker att man underpresterat. För det är klart som tusan att man underpresterar då&då. Det gör alla! Även de allra bästa!
Det viktiga är inte vad man känner utan hur man hanterar känslan. Självklart ska den inte gå ut över hunden. Han får sin boll och massa ovationer efteråt oavsett vad som händer på tävlingsplanen. Kanske jag inte kan ge 100% genuin glädje där och då för att min energinivå just då är rätt låg, men i ärlighetens namn tror jag inte han bryr sig så mycket så länge han får sin boll, lite mys och sina godbitar för att sedan sätta sig i bilen och koppla av.
Ibland förstår man varför saker inte har gått så bra. Det har kanske strulat lite även i träning och då är ju risken hyfsat stor att det kommer strula på tävling. Ibland blir poängen höga fastän gokänslan inte riktigt funnits med vilket man också kan känna ett sting av besvikelse över.
Tävlingar ger ofta ett ganska ärligt svar på vad vi behöver lägga träningstid på kommande period. Om vi försöker se varje tävling som en slags checkpoint på en total tränings&livsresa tillsammans med hunden så blir det ofta både lättsammare och roligare. Jag tycker det är viktigt att dra lärdom av både bra och mindre bra tävlingsprestationer. ”Varför gick det så bra i dag?” är en lika viktig fråga att ställa sig som det motsatta.
Men ibland kan det vara svårt att ens gissa vad som påverkat och styrt vår prestation i en viss riktning. Och i stället för att grubbla ihjäl sig och lägga all sin tid och energi på analys är det bättre att bara släppa det och träna vidare mot nya mål.
För i morgon är en annan dag… och en ny chans att lära sig.
